Nasze usługi zakładania ogrodów skierowana jest nie tylko do właścicieli prywatnych ogrodów, ale też instytucji i firm które potrzebują efektywnej wizytówki w postaci trawnika czy fajnie skomponowanych roślin w rabatach. Tworzymy ogrody i te małe o powierzchni kilku m2 i te duże parkowe obejmujące znacznie większy teren.

Jak powstaje ogród od podstaw?

Pierwszy jest pomysł lub projekt ogrodu. Następnie przystępuje się do prac kształtujących powierzchnie pod przyszły wymarzony zielony zakątek. Teren na początku powstawania ogrodu przypomina niemalże krajobraz księżycowy. Często w ruch idzie ciężki sprzęt jak koparki, ciągniki rolnicze i duże auta z ziemią. Przy mniejszych ogrodach lub tam gdzie użycie cięższego sprzętu nie wchodzi w grę pracę prowadzi się ręcznie.

Na tym etapie powstają też ewentualne murki oporowe, wykopy pod rury do systemu nawadniania czy oświetlenie, i wszelkie cięższe prace budowlane, tak aby później nie niszczyć własnej inwestycji. Nie można też zapomnieć o przyszłym obrzeżu trawnikowym jeśli ma być z kostki brukowej czy granitowej, które układa się najczęściej na zaprawie pół suchej we wcześniej przygotowanym korytku.
Poniżej zdjęcie mniej więcej w środku tego etapu. Na wykończeniu jest murek oporowy, z lewej widać też obrzeże trawnikowe. Mimo małej powierzchni ogrodu ok 140m2 pomocna była minikoparka, która bez problemu zmieściła się w 140cm furtce i pomogła sprawnie ukształtować teren pod kolejne etapy.

Pierwszy etap budowy ogrodu, kształtowanie terenu poprzez murek oporowy, wyznaczenie kształtu trawnika przez obrzeże trawnikowe

Kształtowanie terenu, budowa murku oporowego.

Na kolejnym zdjęciu ten sam ogród z drugiej strony. Trwa zakopywanie rur do systemu nawadniającego, ustawiona jest też duża donica z betonu architektonicznego, z prawej strony pod żywopłotem widoczne jest obrzeże trawnikowe.

 

Zakładanie ogrodu, prace ziemne.

Pierwszy etap budowy ogrodu.

Kolejny etap zakładania ogrodu jest dużo bardziej pozytywny.

Ustępuje krajobraz księżycowy który często budzi negatywne emocje u klientów. Mówią: „w końcu coś widać”. Mamy już za sobą wywieziony kontener gruzu zebranego z wierzchniej warstwy gleby, kilka godzin pracy minikoparki, ręczne władowanie na teren dwóch aut urodzajnej ziemi, montaż systemu nawadniania, murku oporowego i obrzeża. Następuje finalna niwelacja terenu i przystępujemy do sadzenia roślin.

Przygotowany teren pod dalsze prace w ogrodzie czyli nasadzenia i trawnik

Finalna niwelacja terenu pod nasadzenia i trawnik

Sadzenie krzewów cisa pośredniego w odmianie hilli

Cis pośredni ‚Hilli’, sprawdzona odmiana cisa, nie zawiązuje czerwonych owoców. Szczególnie polecana do ogrodów gdzie bawią się dzieci.

Po nasadzeniach czas na trawnik

W tym ogrodzie została rozłożona trawa z rolki na siatce na krety. Jedyny skuteczny sposób zabezpieczenia trawnika przed tym szkodnikiem. O sposobach zakładania trawnika i z naszą ofertą na trawę można zapoznać się klikając TU.

Trawa w rolce na palecie

Trawa w rolce po transporcie.

Układanie trawnika z rolki

Układanie trawnika z rolki na siatce na krety.

Sadzenie różaneczników w kwaśnym torfie

Kolejne rośliny. Katalpy już posadzone, różaneczniki w trakcie. Przy sadzeniu roślin kwaśnolubnych nie można zapomnieć o kwaśnym substracie torfowym

Diabeł tkwi w szczególe także w ogrodzie

Donica w betonu architektonicznego z roślinami

W donicy zostały posadzone rozplenice i rozchodniki. Donica na dole również została obłożona kostką granitową, co ułatwia koszenie, nie wymaga ręcznego podkaszania.

Bardzo ważne jest wykończenie, ozdobny kamień, zasłonięcie nieestetycznych elementów jak wystający mur oporowy, bardzo dobrze do tego celu można wykorzystać rośliny i drewno jak w naszym przykładowym ogrodzie, wzdłuż krótszego boku zostały posadzone cisy, wzdłuż dłuższego trawy ozdobne, rabaty zostały wysypane białym kamieniem. Dodatkowo góra i widoczny bok murku został zasłonięty drewnem – deską tarasową. Efekty widoczne poniżej.

Ogród w maju

Maj kolejnego roku. Rożanecznik w pełni kwitnienia. Pojawił się też praktyczny domek narzędziowy zrobiony przez nas na wymiar.

 

%d bloggers like this: