Co to jest system nawadniający w ogrodzie?

Najprościej można powiedzieć że jest to system rur ułożonych na lub pod powierzchnią ziemi zakończony zraszaczami lub linią kroplującą. Uruchamiany może być ręcznie lub automatycznie za pomocą sterownika kierującego pracą zaworów elektromagnetycznych. Jego celem jest naturalnie zapewnienie wody dla naszej trawy lub roślin.

Z czego składa się automatyczny system nawadniania?

Najistotniejsze elementy pokazują poniższe zdjęcia:

Układanie rur do systemu nwadniania

1. Rur montażowych LDPE lub HDPE

2a. Zraszaczy, na zdjęciu RainBird 5004

 

2b. Zraszacz RainBird 1804 z dyszą HUNTER MP ROTATOR

3. Zawory elektromagnetyczne, filtr, reduktor ciśnienia, kolektor teleskopowy, złączki.

Linia kroplująca, na zdjęciu RainBird XFD 16mm z kompensacją ciśnienia

Sterownik RainBird RZX z przewodowym czujnikiem deszczu RS500 IRRITROL

 

Czy warto inwestować w automatyczny system nawadniania?

Po wielu latach montowania systemów możemy śmiało stwierdzić, że tak. Prawidłowo zaprojektowany system nawadniania to przede wszystkim oszczędność czasu, wody, a zatem i pieniędzy. Co trzeci system nawadniania wykonujemy w istniejących już ogrodach. Przeważnie 2-3 letnich. Przy wykonywaniu trawnika, czy nasadzeń zawsze przedstawiamy zalety takiego zasilania roślin, czy trawy w wodę. Decyzja należy do Państwa. Pierwsze zdjęcie na górze przedstawia montaż systemu ponad tydzień po rozłożeniu trawnika z rolki w trybie pilnym. Podlanie około 350m2 trawnika z ręki czy przy pomocy rozstawianego zraszacza zajmuję od 1,5 godziny do 2 godzin. Zużyjemy przy tym średnio 3-4m3 wody i nie zrobimy tego równomiernie. System nawadniający powinien na jeden cykl zużyć 1200-1500l wody!!! Dwa razy mniej. I zrobi to sam wedle zadanego programu. To samo dotyczy roślin w ogrodzie.

Poniżej dwa zdjęcia, pierwsze zostało wykonane 28 czerwca, kilka dni przed siewem trawy. Drugie jest z 30 lipca, przed pierwszym koszeniem trawnika. Przez te 4 tygodnie padało tylko dwa razy, czyli tyle co nic, a raz przeszła nawałnica. Bez systemu nawadniania tej trawy nie wiele by było przy lipcowych upałach.

Teren kilka dni przed założeniem trawnika z siewu 28 czerwiec

Trawnik przed pierwszym koszeniem pod koniec lipca po około 25 dniach od siewu nasion