Byliny należą do roślin wieloletnich tak jak krzewinki, krzewy i drzewa. Najprościej ujmując są to rośliny ozdobne, których część nadziemna zamiera w okresie zimy.
Zdjęcie kwiatostanu Funkii(Hosta)babkolistnej, mimo że funkie należą do roślin ozdobnych z liści, to w przypadku tej odmiany, dekoracyjne są również ogromne śnieżnobiałe kwiatostany. Ze swojej rodziny wybija się również tym, że może rosnąć w słońcu, jeśli zapewnimy jej wilgoć w podłożu.
Oczywiście nie wszystkie byliny zamierają całkowicie w okresie zimy. Jest bardzo dużo gatunków zaliczanych do bylin. Gdzie ich cześć nadziemna jest dekoracyjna również zimą np. bergenie czy żurawki. W zależności od stanowiska niektóre gatunki na stanowiskach odsłoniętych tracą liście, gdzie ta sama roślina w osłoniętym stanowisku może je zachować. Jednakże byliny mają jedną cechę, która je odróżnia od krzewów. Przy bylinach nie występują drewniejące części roślin, tak jak w przypadku krzewinek np. wrzosów. Choć granica między jednymi i drugimi jest bardzo cienka.
Byliny potocznie nazywane są kwiatami wieloletnimi, choć nie jest to do końca poprawna nazwa, ale to stwierdzenie lepiej odzwierciedla ich główną cechę, bo to właśnie kwiaty są ich największym atutem, który świadczy o dekoracyjności danej odmiany. Różnorodność gatunków i odmian od niskich po kilku metrowe pozwala znaleźć wspólny mianownik w każdym ogrodzie. A mianowicie uzupełnienie rabat z drzew i krzewów ozdobnych, które w większości ogrodów tworzą trzon. Co raz częściej spotyka się ogrody stworzone z samych bylin.
Jakie są typy bylin ogrodowych?
Wyróżnia się trzy typy biologiczne bylin:
- łodygowe – tworzą słaby, krótkotrwały korzeń pierwotny, który zostaje dość szybko zastąpiony przez korzenie przybyszowe. Takie kwiaty ogrodowe są ekspansywne i wędrują. np. irysy, zawilce, bodziszki łąkowe
- korzeniowo łodygowe – w pierwszych latach silnie rozbudowują pierwotny korzeń, korzenie przybyszowe również się rozrastają, ale wolniej niż u poprzedniego typu, wędrują wolniej, środek zamiera z czasem, np. szałwia omszona, serduszka okazała, trytoma groniasta. Łatwe rozmnażanie przez podział.
- korzeniowe – w odróżnieniu od poprzednich typów, korzenie przybyszowe nie występują, natomiast przez całe życie korzeń pierwotny rozbudowuje się i grubieje z wiekiem. W tym typie również zamieranie następuje od środka karpy. Rośliny odradzają się z pąków odnawiających, które znajdują się na szyjce korzeniowej. Np. maki, mikołajek, sasanki
Dlaczego byliny zyskują na popularności?
Bardzo wiele gatunków jest bardzo łatwych w uprawie oraz znajdują zastosowanie tam gdzie drzewa czy krzewy nie mogą być. Może głupi przykład, ale pod dachem gdzie spada śnieg, krzewy mogą ucierpieć ale np. irysy syberyjskie, które dla mnie są pancernymi roślinami nie odczują ani uderzenie śniegu, ani tego że będzie na nich zalegać warstwa śniegu. Bo spokojnie sobie śpią w gruncie i czekają na wiosnę. Tak samo w każdym ogrodzie, są ścieżki, podjazdy, które trzeba odśnieżać, a śnieg najłatwiej odrzucić na bok. Trawnik nie koniecznie zniesie to bez szwanku, a rabata bylinowa? Wiosną znów wszystko wystartuję i pięknie rozkwitnie w kolejnym sezonie. Takich przykładów praktycznego zastosowania bylin jest cała masa. Kwiaty wieloletnie oczywiście mogą być bardzo dekoracyjne ze względu na liście oraz efektowne kwiatostany.
Byliny jako rośliny proekologiczne
Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa odnośnie ekologii. Wiele bylin jest roślinami miododajnymi i nie tylko dla pszczół, ale również dla trzmieli. Przestajemy używać foliowych jednorazowych opakowań, oszczędzamy prąd i wodę. Dlaczego nie pomóc pszczołom oraz innym owadom? To właśnie nim zawdzięczamy wiele z tego, co mamy w lodówce czy misie z owocami.
Co jest najważniejsze w uprawie bylin?
Jest jedno słowo klucz. Stanowisko! Dobierając rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć jesteśmy na dobrej drodze do efektownej rabaty w ogrodzie. Roślin które wymagają cienia, nie sadzimy w słońcu i odwrotnie. Bylin lubiących wodę nie sadzimy na suchej skarpie i tak samo odwrotnie. Jest sporo bylin, które naprawdę są w stanie zaadoptować się do nowych warunków i są bardzo tolerancyjne jeśli chodzi o warunki glebowe.
0 Komentarzy